Type to search

Gospodarstvo Zanimljivosti

NP Sjeverni Velebit ugostio studente Šumarskog fakulteta

Share

Foto:Antonija Jurković

Studenti Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu od ove godine na izbor imaju novi oblik stručne prakse a koji se razvio u suradnji između nastavnika i suradnika sa Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i djelatnika NP Sjeverni Velebit.

Šumarski fakultet ovoga je rujna počeo s uvođenjem stručne prakse. Naime, u sklopu projekta „Razvoj i provedba stručne prakse na studijima Šumarskog fakulteta“, koji je sufinanciran u okviru poziva Razvoj, unapređenje i provedba stručne prakse u visokom obrazovanju Europskoga socijalnog fonda (ESF), Operativnoga programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020., studenti sudjeluju u programu stručne prakse u Nacionalnom parku Sjeverni Velebit i to po prvi puta ove godine. Ukupno 14 studenata podijeljenih u dvije grupe, 20 je dana boravilo na području NP Sjeverni Velebit uzimajući izvrtke, brojeći potkornjake, mjereći visine i prsne promjere, brojeći pomladak, uzimajući uzorke tla i slične zadatke koje se nalaze u domeni zaštite prirode. S djelatnicima Nacionalnog parka, studenti su radili protupožarne i zaštitarske ophodnje, vršili nadzor terena te radili kao ispomoć na ulaznim točkama u sami park.
Tijekom dvadeset dana stručne prakse studenti će upoznati sa strukturom Javne ustanove Nacionalni park Sjeverni Velebit, upoznati se s parkom te sudjelovati u svakodnevnim aktivnostima i poslovima, poput monitoringa autohtonih šuma crnog bora, smreke i bukve; poslovima održavanja i uređenja botaničkog vrta, poslovima redovitog monitoringa potkornjaka, poslovima održavanja osnovne infrastrukture parka kao i edukacije posjetitelja.
U prostorijama NP Sjeverni Velebit instaliran je pomoćni laboratorij u kojem studenti obrađuju podatke koje su prikupili na terenu pripremajući izvrtke za analizu te brojeći potkornjake koje su sakupili pomoću klopki u šumi.
Studenti su uglavnom polaznici kurikuluma Urbanog šumarstva i zaštite prirode no ima i onih iz kurikuluma općeg šumarstva koji smatraju da će ovim programom obogatiti svoje znanje.
Kako je ove godine riječ o europskom projektu s tendencijom da zaživi i u narednim školskim godinama, za prijavu na praksu bilo je dovoljno ispuniti prijavnicu i pokazati zainteresiranost za ovakvim oblikom prakse no u budućnosti će se odrediti jasni kriteriji prema kojima će se studenti moći prijavljivati za program praktične nastave.
Program stručne prakse se provodi u suradnji između nastavnika i suradnika sa Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i djelatnika NP Sjeverni Velebit. Projektom „Razvoj i provedba stručne prakse na studijima Šumarskog fakulteta“ želi se pružiti podrška povećanju zapošljivosti studenata Šumarskog fakulteta na tržištu rada putem omogućavanja stjecanja praktičnih vještina za rad kroz unapređenje i provedbu stručne prakse.
Nadalje, provedbom projekta omogućit ćemo studentima da kroz stručnu praksu steknu vještine i iskustvo sudjelovanjem u aktivnostima koji se temelje na stvarnim problemima. Suradnja s poslodavcima će omogućiti ŠF povećanje relevantnosti kurikuluma, dok će studentima povećati mogućnost pristupa kvalitetnom učenju kroz rad. Provedbom ovog projekta direktno doprinosimo ciljevima prioriteta iz područja obrazovanja budući da unapređujemo kvalitetu sustava obrazovanja te poboljšavamo njegovu učinkovitost i usklađenost s potrebama na tržištu rada.
A što o svemu kažu korisnici projekta, točnije studenti koje smo početkom rujna zatekli u Krasnu?

  • Manje-više svi mi koji smo odabrali praksu putem ovog programa došli smo tu da bi unaprijedili svoje znanje te da bi obogatili teoretski dio naučen na nastavi, jer smo svjesni da ćemo nakon diplome morati puno raditi upravo kako bi usvojena znanja pretvorili u praktično znanje. Osim toga, svi smo mi zaljubljenici u prirodu, zbog čega smo i upisali Šumarski fakultet a ovaj projekt nam je omogućio da se pobliže upoznamo s ljepotama Nacionalnog parka Sjeverni Velebit, vjerojatno iz perspektive kakvu ćemo rijetko imati prilike vidjeti u nastavku karijere, – mogli smo čuti od grupe studenata koje smo tog jutra zatekli u priručnom laboratoriju u prostorijama NP.
    Zanimalo nas je i što studenti misle o danas možda najaktualnijoj temi, odlasku na rad u inozemstvo i tu smo dobili podijeljene rezultate. Dvoje bi kategorički odbilo odlazak van države, jedna studentica bi voljela probati raditi vani nekoliko godina radi iskustva no svakako bi se vratila dok je jedna studentica još dvoumi.
    Uz Šumarski fakultet kao nositelj projekta u svojstvu partnera sudjeluju i Hrvatska komora inženjera šumarstva i drvne tehnologije, Drvni klaster Slavonski hrast te Centar kompetencija d.o.o. za istraživanje i razvoj. Projekt je započeo u ožujku 2020. godine, a trajat će do ožujka 2023. godine. Voditeljica projekta je doc.dr.sc. Andreja Pirc Barčić a zainteresirani mogu više podataka o projektu naći na web stranici projekta.

Hrvatske šume

Tekst: Goran Vincenc, Foto: Antonija Jurković

Leave a Comment